Śledztwo ws. pedofilii: Watykan odmówił współpracy

Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez księży w Dublinie – wynika z informacji ujawnionej przez portal Wikileaks. Według Stolicy Apostolskiej wnioski składane w tej sprawie nie były zgodne z procedurami – pisze brytyjski „Guardian”.
Według depeszy wysłanej z ambasady USA w Rzymie, wnioski o udzielanie informacji, skierowane do Stolicy Apostolskiej, „uraziły wielu ludzi w Watykanie, gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności” kościelnego państwa. Irlandzka komisja sędzi Yvonne Murphy, która bada przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, zwróciła się bowiem do przedstawicieli Watykanu bezpośrednio, z pominięciem drogi dyplomatycznej – pisze dziennik „Guardian”.

Komisja powinna respektować procedury Watykanu?

W Watykanie wywołało to wściekłość. Irlandzki rząd usłyszał, że nie pilnuje, by komisja śledcza respektowała watykańskie procedury ubiegania się o informacje. Irlandzki ambasador w Watykanie Noel Fahey określił okres gniewu Stolicy Apostolskiej jako „najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia” – wynika z depeszy opublikowanej przez Wikileaks. Sam Watykan odrzuca amerykańskie interpretacje.

– Ujawniane przez portal Wikileaks depesze amerykańskiej dyplomacji na temat Watykanu nie przedstawiają stanowiska Stolicy Apostolskiej – oświadczył w sobotę jej rzecznik ksiądz Federico Lombardi.

Skandal pedofilski w irlandzkim Kościele katolickim

Raportu komisji Yvonne Murphy na temat pedofilii w irlandzkim Kościele został opublikowany w listopadzie 2009 r. W atmosferze ogromnego skandalu z funkcji ustąpiło m.in. czterech irlandzkich biskupów. Piąty został odwołany przez papieża Benedykta XVI. 20 marca 2010 papież napisał w liście do irlandzkich katolików, że dzieli z nimi „przerażenie i poczucie zdrady” z powodu „grzesznych i przestępczych czynów”, jakich dopuścili się irlandzcy księża.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *